Świadomość skutków zdrowotnych korzystania z internetu w opinii pokolenia sieci
©Wydawnictwo UR 2019
ISSN 2080-9069
ISSN 2450-9221 online
„Edukacja – Technika – Informatyka” nr 3/29/2019
www.eti.rzeszow.pl
DOI: 10.15584/eti.2019.3.16
MAGDALENA WASYLEWICZ
Świadomość skutków zdrowotnych korzystania z internetu
w opinii pokolenia sieci
Awareness of the Health Effects of Using the Internet According
to the Generation of the Network
ORCID: 0000-0002-5180-3300, doktor, Uniwersytet Rzeszowski, Wydział Pedagogiczny, Katedra
Pedagogiki Medialnej, Polska
Streszczenie
Współcześnie internet zaraz po rodzinie i szkole stał się jednym z najważniejszych środowisk
edukacyjnych i wychowawczych, ale także bardzo popularnym narzędziem komunikacyjnym.
Młodzi ludzie spędzają z telefonem w ręku lub przed ekranem komputera wiele godzin dziennie.
Coraz częściej wśród negatywnych skutków nadużywania mediów wymienia się skutki zdrowotne.
Dlatego podstawowym celem niniejszego artykułu było poznanie świadomości młodzieży dotyczącej ich dolegliwości zdrowotnych, jakie pomimo młodego wieku odczuwają po dłuższym
korzystaniu z mediów. Badania przeprowadzono w 2018 r. wśród 250 uczniów uczęszczających
do szkół średnich w województwach podkarpackim i małopolskim. Narzędziem zastosowanym
w badaniach był kwestionariusz ankiety „Moja aktywność w Internecie” autorstwa Styśko-Kunkowskiej i Wąsowicz.
Słowa kluczowe: media, internet, zdrowie, młodzież
Abstract
Nowadays, the internet, after family and school, have become one of the most important educational and educational environments, but also a very popular communication tool. Young people
spend many hours a day with their phone in their hands or in front of a computer screen. Health
effects are increasingly mentioned among the negative effects of media abuse. Therefore, the
primary objective of this article was to learn about the awareness of young people about their
health problems, which despite their young age they feel after prolonged use of the media. The
research was conducted in 2018 among 250 students attending secondary schools in Podkarpackie
and Małopolskie Voivodeships. The tool used in the survey was the questionnaire „My Internet
Activities” by Styśko-Kunkowska and Wąsowicz.
Keywords: media, internet, health, youth
113
Wstęp
Internet dzisiaj to ogromne medium. Niemalże każdy nastolatek ma dostęp
do internetu nie tylko na komputerze czy laptopie, także m.in. na tablecie, smartwatchu, ale przede wszystkim na telefonie, co sprawia, że internet towarzyszy
młodym ludziom przez cały dzień. Liczba osób komunikujących się za pośrednictwem internetu ciągle się poszerza. Coraz częściej mówi się nie tylko o psychicznych, dydaktycznych i emocjonalnych konsekwencjach (w tym pozytywnych i negatywnych), ale również o skutkach zdrowotnych zbyt długiego czasu
spędzanego w sieci. Stąd współcześnie edukacja zdrowotna jest przedmiotem
zainteresowania nie tylko medycyny, lecz też nauk społecznych, takich jak psychologia, socjologia oraz pedagogika, które opisują różne zachowania ludzi i ich
uwarunkowania w stosunku do swojego stanu zdrowia.
Konsekwencje zdrowotne
Ponieważ zdrowie jest fundamentalnym pojęciem w edukacji zdrowotnej, to
właśnie od jego zdefiniowania należy zacząć niniejsze rozważania. Zdrowie
zalicza się do kategorii abstrakcyjnych, niezwykle trudnych do wyjaśnienia.
Dotychczas nie sformułowano jeszcze definicji, która cieszyłaby się powszechną
akceptacją, choć w literaturze naliczono ich ponad 300. Oznacza to, że żadna
z nich nie jest do końca zadowalająca, a wyjaśnienia terminu formułowane są
w zależności od podejścia.
W naukach społecznych stworzono nowe kryteria definiowania zdrowia.
Wśród nich można wyodrębnić dwa sposoby konceptualizacji:
1. W pierwszym ujęciu zdrowie rozumiane jest jako dyspozycja, czyli poddająca się zmianom umiejętność człowieka do zdobywania zarówno pełni psychicznych, fizycznych i społecznych zdolności, jak i reagowania na zadania ze
strony środowiska.
2. W drugim zdrowie określane jest jako proces poszukiwania i zachowywania równowagi w sytuacjach napotykania obciążeń, które bezustannie nakłada
na jednostkę otoczenie. Tę perspektywę zdrowia określa się jako interakcyjną
i dynamiczną (Heszen-Niejodek, Sęk, 1997, s. 28).
Lalonde zaproponował teorie tzw. pól zdrowia, w obrębie których wyznaczył cztery grupy czynników determinujących zdrowie:
1. Styl życia – ogół decyzji (działań) jednostki, które oddziałują na jej zdrowie
i które osoba w mniejszym lub większym stopniu może kontrolować (około 50–52%).
2. Środowisko – wszystkie jego aspekty zewnętrzne oddziałujące na ciało
ludzkie, na które jednostka ma bardzo ograniczony wpływ lub nie ma go w ogóle (około 20%).
3. Biologia człowieka – zbiór cech związanych z biologią organizmu człowieka, w tym także czynniki genetyczne, płeć, wiek (około 20%).
4. Organizacja opieki medycznej – poziom, dostępność, rodzaj, struktura,
zasoby opieki zdrowotnej (Woynarowska, 2007, s. 44–45).
114
W pierwszy z wyżej wymienionych czynników wpisuje się obecny styl życia
młodzieży, czyli nadmierne i długotrwałe korzystanie z sieci na wszystkich dostępnych nośnikach i w każdym miejscu, gdzie tylko jest dostęp do internetu, co
niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji, które wpływają na zdrowie użytkowników nowoczesnych technologii. Można wyróżnić wiele dolegliwości, które
towarzyszą temu tematowi: „lęk, niepokój oraz towarzyszące im bóle głowy,
ogólne podrażnienie oczu, koszmary nocne. Mogą również występować reakcje
charakterystyczne dla ogólnej reakcji stresowej, takie jak: podwyższony poziom
noradrenaliny i adrenaliny we krwi, przyśpieszone tętno, wzrost ciśnienia w naczyniach krwionośnych” (Hankała, 2005, s. 77). Najczęściej spotykane w dzisiejszych czasach są dolegliwości związane z narządem wzroku. Wskutek długiego
wpatrywania się w ekrany urządzeń oczy męczą się, doznają stresu, przez co możliwe są wady wzroku i ostrości widzenia, oraz doznają skurczu mięśnie poprzez
skupianie wzroku na małym fragmencie, co z kolei powoduje bóle głowy, złe
samopoczucie i problemy z koncentracją czy suchość oczu. Długotrwałe korzystanie z komputera czy innych sprzętów tego typu może powodować bóle głowy,
pleców, kości ogonowej, zapalenie ścięgien, przeciążone mięśnie, nerwy, nadciągnięte mięśnie i ścięgna, skrzywienie kręgosłupa. Przebywając dłuższy czas w tej
samej siedzącej pozycji przy komputerze, mięsnie, które są wtedy wykorzystywane,
są poddane tzw. statycznemu obciążeniu. Podczas pracy przy komputerze mięśnie
są mniej ukrwione z powodu braku ruchu, odprowadzanie produktów przemiany
materii jest słabsze oraz gromadzą się w nich uboczne produkty tej przemiany, co
powoduje skurcze i bóle mięśniowe (Angar, 2008, s. 8).
Bardzo niepokojący jest fakt, iż młodzież i dzieci nie wiedzą, że komputery,
telefony i inne sprzęty szkodliwie promieniują, co sprawia, że szansa na zachorowanie np. na białaczkę zwiększa się. Długotrwałe pisanie na klawiaturze może
prowadzić do problemów z nadgarstkami, np. zespołu cieśni nadgarstka. Dzieje
się tak ze względu na częste wykonywanie tych samych (...truncated)