"Bracia mniejsi konwentualni w archidiecezji wrocławskiej w latach 1945-1972", Roman Pałaszewski, Kraków 2012 : [recenzja]
Józef Mandziuk
"Bracia mniejsi konwentualni w
archidiecezji wrocławskiej w latach
1945-1972", Roman Pałaszewski,
Kraków 2012 : [recenzja]
Saeculum Christianum : pismo historyczno-społeczne 19/2, 326-331
2012
326
RECENZJE I OMÓWIENIA
[6]
niewątpliwie był i, jak mało kto, na przypomnienie zasłużył. W dodatku autor
potrafił opowiedzieć o jego życiu i dziele dobrą polszczyzną i zajmującym
ujęciem, co zapewne zwróci uwagę nie tylko fachowców w dziedzinie dziejów wychowania, ale także przede wszystkim miłośników dziejów XIX w.,
zwłaszcza zaś biografistyki tego okresu.
Ks. Zygmunt Zieliński
Roman P a ł a s z e w s k i OFMConv, Bracia mniejsi konwentualni w archidiecezji wrocławskiej w latach 1945-1972. Kraków 2012, ss. 268.
Bogaty monastycyzm w (archi)diecezji wrocławskiej w swojej tysiącletniej historii miał wzloty i upadki. Po wielkim rozkwicie życia zakonnego
w średniowieczu, przyszedł kryzys, spowodowany zalewem protestantyzmu.
W okresie rekatolicyzacji Śląska po wojnie 30-letniej do grona dawnych kongregacji, odnowionych w duchu reformy trydenckiej, doszły nowe wspólnoty,
zarówno męskie, jak i żeńskie. Pruska sekularyzacja z 1810 r. zmiotła z powierzchni ziemi śląskiej niemal wszystkie zakony, z wyjątkiem bonifratrów,
czarnych urszulanek i czarnych elżbietanek. Odrodzony w połowie XIX stulecia monastycyzm śląski doznał bolesnych restrykcji w dobie Kulturkampfu
żelaznego kanclerza Ottona Bismarcka. Za rządów kardynałów: Koppa i Bertrama nastąpiła eksplozja wspólnot zakonnych, zwłaszcza żeńskich, zahamowana działaniami frontowymi II wojny światowej w 1945 r. W nowej rzeczywistości geopolitycznej ewangelizację podjęli polscy zakonnicy i zakonnice,
należący do różnych wspólnot życia konsekrowanego.
Na temat śląskiego monastycyzmu powstało wiele prac naukowych, zarówno w języku polskim jak i niemieckim. Na moim seminarium naukowym
we Wrocławiu Małgorzata Stefaniak napisała w 2004 r. dysertację magisterską pt.: Zakony żeńskie w średniowieczu ze szczególnym uwzględnieniem Śląska, a ks. dr Tomasz Błaszczyk konsultował rozprawę habilitacyjną pt.: Zakony na Śląsku w dobie Kulturkampfu (Wrocław 2004). Na seminarium
warszawskich powstała praca magisterska Karoliny M. Pięty pt.: Zniesienie
Zakonu Towarzystwa Jezusowego na Śląsku za panowania Fryderyka II oraz
rozprawy doktorskie: ks. Bogdana Dąbrowskiego – Zakony na Śląsku od połowy XVIII wieku do Kulturkampfu (druk: Helmstedt-Warszawa 2005),
ks. Pawła Chodora COr. – Zakony męskie w (Archi)diecezji Wrocławskiej za
[7]
RECENZJE I OMÓWIENIA
327
rządów kardynała Adolfa Bertrama (1914-1945) oraz ks. Wojciecha Chodora
COr. – Żeńskie wspólnoty zakonne w (Archi)diecezji Wrocławskiej za rządów
kardynała Adolfa Bertrama (1914-1945).
Prezentowana książka Bracia mniejsi konwentualni w archidiecezji wrocławskiej w latach 1945-1972 stanowi dysertację doktorską o. Romana Pałaszewskiego (1955-2010), powstałą pod moim kierunkiem na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu i obronioną 22 V 2006 r. Jej
recenzentami byli: o. prof. dr hab. Janusz Zbudniewek i ks. prof. dr hab. Władysław Bochnak. Autor był wybitnym duszpasterzem polonijnym i krajowym.
Dzięki swojemu zaangażowaniu w pracę parafialną i społeczną na stanowisku
proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Pocieszenia w Sanoku został „Człowiekiem Roku 1993”. Natomiast jako proboszcz
wrocławskiej parafii pw. św. Karola Boromeusza za swoją posługę, pełną
życzliwości i dobroci, otrzymał w 2000 r. „Złotą Podkowę” – nagrodę czytelników „Wieczoru Wrocławia”. Aż trudno było uwierzyć, że ten pełen inicjatywy i radosny franciszkanin cierpiał na nieuleczalną chorobę. Zmarł nagle
w szpitalu we Wrocławiu 15 maja 2010 r. i został pochowany na cmentarzu
parafialnym w rodzinnym mieście – Szklarskiej Porębie.
Wkrótce po śmierci o. Romana jako promotor zwróciłem się z prośbą do
władz prowincjalnych, aby jego praca doktorska ujrzała światło druku i wzbogaciła polską historiografię monastyczną. Po podjęciu decyzji wydania drukiem dzieła, przygotowałem tekst wydruku komputerowego z uwzględnieniem uwag recenzentów. Redaktorem naukowym został o. dr hab. Zdzisław
Gogola, były prowincjał krakowskich franciszkanów, który czuwał nad tokiem wydawniczym, wykonał skorowidz osobowy i zebrał bogaty materiał
fotograficzny.
W swojej monografii o. dr Roman Pałaszewski położył nacisk na organizację życia duszpastersko-zakonnego polskich braci mniejszych konwentualnych z prowincji krakowskiej św. Antoniego Padewskiego i bł. Jakuba Strzemię na Dolnym Śląsku w latach 1945-1972. Dysertację oparł przede wszystkim
o materiały archiwalne, których kwerendę przeprowadził w 13 archiwach
kościelnych i jednym państwowym. Były to przede wszystkim franciszkańskie archiwa placówek dolnośląskich oraz archiwum prowincji krakowskiej
i archidiecezji wrocławskiej. Wykorzystał z nich teczki klasztorów dolnośląskich, sprawozdania, akta prowincji, kroniki, teczki akt personalnych, księgi
ogłoszeń i różnego rodzaju zapiski. Jako członek wspólnoty franciszkańskiej
miał dostęp do zbiorów i potrafił wykorzystać również dane uzyskane od
328
RECENZJE I OMÓWIENIA
[8]
współbraci, z którymi przeprowadził autoryzowane wywiady. Swoje wywody
oparł o źródła drukowane w postaci ogłoszonych drukiem dekretów, odezw,
listów pasterskich, kronik, schematyzmów i różnego rodzaju ustaw władz kościelnych i państwowych. Ponadto w pracy wykorzystał bogatą literaturę
przedmiotu (206 pozycji).
Autor całość podjętej problematyki ujął w siedmiu rozdziałach, podzielonych na odpowiednie paragrafy. Rozdział pierwszy potraktował jako konieczne wprowadzenie i szersze tło dla ukazania działalności franciszkanów konwentualnych na Dolnym Śląsku w okresie po II wojnie światowej. Przybliżył
czytelnikowi pierwszych minorytów, którzy przybyli do Wrocławia i dzięki
życzliwości świątobliwej pary książęcej Henryka II Pobożnego i Anny osiedlili się nad Odrą w klasztorze przy wzniesionym kościele pw. św. Jakuba.
W tym rozdziale znalazł się paragraf o zawiłej sprawie przynależności organizacyjnej śląskich franciszkanów w XIII stuleciu oraz zostało ukazane znaczenie synów św. Franciszka z Asyżu w zakresie pracy duszpasterskiej. Następnie o. Roman omówił sytuację franciszkanów konwentualnych w latach
dominacji protestantyzmu oraz w okresie dominacji katolicyzmu na Śląsku,
przybliżając na końcu kasatę minoryckich klasztorów śląskich w wyniku pruskiej sekularyzacji z 1810 r. Ten 18-stronicowy rozdział stanowi pierwszą
w historiografii polskiej syntezę działalności franciszkanów konwentualnych
na ziemi śląskiej do ich zniknięcia z mapy na początku XIX w.
Rozdział drugi Autor poświecił powrotowi „czarnych” franciszkanów na
Dolny Śląsk w nowej rzeczywistości geopolitycznej po zakończeniu II wojny
światowej. Po krótkiej prezentacji spraw duszpasterskich w nowopowstałej
administracji apostolskiej, z uwzględnieniem przybycia różnych duszpasterzy
zakonnych na jej terytorium, przybliżył w porządku chronologicznym obejmowanie parafii miejskich i wiejskich przez kra (...truncated)