Jezuici na Górnym Śląsku do kasaty, ze szczególnym uwzględnieniem ich działalności szkolnej
Zdzisław Lec
Jezuici na Górnym Śląsku do kasaty,
ze szczególnym uwzględnieniem ich
działalności szkolnej
Wrocławski Przegląd Teologiczny 9/2, 109-123
2001
WROCŁAWSKI PRZEGLĄD TEOLOGICZNY
9(2001) nr 2
KS. ZDZISŁAW LEC
JEZUICI NA GÓRNYM ŚLĄSKU DO KASATY
ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM
ICH DZIAŁALNOŚCI SZKOLNEJ
1. SYTUACJA RELIGIJNA NA ŚLĄSKU W LATACH 1517-1773
W XVI-XVIII w. w obszar Śląska wchodziła cala diecezja wrocławska, dekanaty bytomski i pszczyński z diecezji krakowskiej, księstwo opawskie z diecezji
ołomunieckiej i hrabstwo kłodzkie z diecezji praskiej. W granicach tej prowincji
było także kilka parafii z terenu Łużyc oraz dekanat ostrzeszowski z diecezji po
znańskiej1.
Ziemia śląska to kraina, w której historii występuje bogactwo kulturalne o wpły
wach czeskich, niemieckojęzycznych i polskich. W wiekach XIV-XVIII Ślązacy
byli na różny sposób mocno powiązani z Uniwersytetem Krakowskim. Byli wśród
nich mistrzowie, współtowarzysze i przyjaciele Mikołaja Kopernika. Do śląskich
humanistów należeli: Jerzy Libanus z Legnicy, Jan Rullus, Franciszek Mymer,
Andrzej Calagius i inni. W interesującym nas okresie Śląsk mógł się poszczycić
takimi ośrodkami humanistycznymi, jak: Legnica, w której próbowano założyć
ośrodek uniwersytecki, Złotoryja z bardzo dobrym ośrodkiem szkolnym, Bytom
Odrzański czy Brzeg ze słynnym gimnazjum, które w XVIII w. owocnie konkuro
wało ze szkołą jezuicką. Znaczącym ośrodkiem kulturalnym było miasto biskupie
Nysa. Takich i tym podobnych ośrodków można by wymienić wiele. Trzeba też
1Zob. B. Kumor, Granice metropolii i diecezji polskich, „Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościel
ne”. 19(1969, s. 305-312.
110
KS. ZDZISŁAW LEC
stwierdzić, że stosunkowo późno trwałe prawa uniwersyteckie zdobył Wrocław jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych Śląska i jego historyczna stolica chociaż tradycje dydaktyczne i naukowe tego miasta sięgają średniowiecza2.
Diecezja wrocławska w XVI w. ulegała reformacji. W 1525 r. we Wrocławiu
po raz pierwszy nie dopuszczono do publicznej procesji Bożego Ciała. W 1538 r.
nuncjusz apostolski Giovanni Morone stwierdził, że Wrocław jest opanowany przez
zwolenników luteranizmu, a katolicy ze strachu ukrywają swoją wiarę. Za rządów
bp. Jana Salzy większość Śląska dostała się pod wpływ protestantyzmu3. W chwili
śmierci bpa Kaspra z Łagowa (4 VI 1574) większość mieszkańców jego diecezji
wyznawała już luteranizm4.
Jeszcze inaczej wyglądała sytuacja religijna na Śląsku w chwili objęcia rządów
przez bp. Marcina Gerstmanna (1574-1585). W diecezji na około stu szlacheckich
rodzin katolickimi pozostawały jeszcze tylko cztery: von Oppersdorfowie z Gło
gówka i Koźla, Pruskowscy z Proskau, von Lobkowitzowie z Rybnika i Pawłow
scy z Pawłowic. Bp Gerstmann w 1575 r. przeniósł seminarium duchowne z Wro
cławia do Nysy, aby uchronić je od wpływów ewangelickiego otoczenia. W 1581
r. sprowadził na Ostrów Tumski jezuitów i udostępnił im kościół katedralny5. Nowy
bp Andrzej Jerin (1585-1596) kontynuował reformę zapoczątkowaną przez swoje
go poprzednika. W Nysie założył zakład naukowy „Pedagogium Sancti Andreae”
dla 24 młodzieńców z rodzin szlacheckich6. Ponadto rozbudował znacznie semi
narium duchowne7.
Biskup wrocławski, arcyksiążę Karol Habsburg (1608-1624) z całą energią
przystąpił do rekatolizacji Śląska8. Wprowadził za pomocą zarządzeń przymus
wyznawania religii katolickiej zgodnie z zasadą cuius regio eius religio. Rozpo
czął rekatolizację księstwa nyskiego. W tym celu w 1622 r. sprowadził do Nysy
jezuitów. Jego działalność rekatolizacyjna na Śląsku i w Hrabstwie Kłodzkim trwała
do 1624 roku9. Ta działalność była wspierana przez cesarza Ferdynanda II10.
Również kolejny biskup wrocławski - królewicz polski Karol Ferdynand Waza
(1625-1655) wprowadzał w życie dekrety cesarskie. W ziemi kłodzkiej w 1627 r.
wszystkim niekatolikom nakazano przejść na katolicyzm albo opuścić hrabstwo.
2H. Barycz, Śląsk w polskiej kulturze umysłowej, Katowice 1979, s. 5-6.
3Zob. P. Konrad, Die Einfiihrung der Reformation in Breslau und Schlesien, Breslau 1917.
4J. Pater, Poczet biskupów, s. 71.
5Zob. J. Jungnitz, Martin von Gerstmann, Bischofvon Breslau, Breslau 1898.
6W. Urban, Zarys dziejów diecezji wrocławskiej, Wrocław 1962, s. 189.
7J. Pater, Poczet biskupów..., s. 75.
8K. Engelbert, Erzherzog Karl von Ósterreich, [w:] Schlesierdes 15. Bis 20. Jahrhunderts, (red.)
N. Neubach, L. Petry, Wurzburg 1968, s. 41-50.
9Tamże, s. 120.
10J. Mandziuk, Historia Kościoła katolickiego na Śląsku..., t. II, s. 101.
JEZUICI NA GÓRNYM ŚLĄSKU DO KASATY.
111
Na Dolnym Śląsku w 1628 r., gdzie ewangelicy stanowili większość, w powyż
szym celu wprowadzono wojsko cesarskie11. Edyktem restytucyjnym z 6 III 1629
r. nakazano ewangelikom zwrot wielu klasztorów, majątków kapitulnych i klasz
tornych oraz kościołów zabranych po 1552 r. Ponadto pod koniec lat dwudziestych
XVII w. cesarz za zgodą wspomnianego biskupa do kilku ważniejszych miast ślą
skich wprowadził na stałe jezuitów. Pod ich wpływem wielu ewangelików przyj
mowało katolicyzm12.
Znaczne ożywienie katolicyzmu na Śląsku dokonało się za rządów biskupa Se
bastiana Rostocka (1664-1671), który duży nacisk kładł na rozwój życia zakonne
go w diecezji. Popierał on szczególnie jezuitów i kapucynów, przyczyniając się
tym samym do upowszechnienia działalności kaznodziejskiej i katechetycznej wśród
szerokich warstw ludności śląskiej. Również kardynał Fryderyk Hessen-Darmstadt
(1671-1682) kontynuował rekatolizację diecezji, dzięki której wzmógł się znaczą
co kult eucharystyczny13. Za jego rządów zmarł nieoczekiwanie w 1675 r. młodo
ciany książę, ewangelik Jerzy Wilhelm brzesko-legnicki14. Wtedy też księstwa:
legnickie, brzeskie i wołowskie przeszły pod władzę cesarza Leopolda I, który
postanowił ich rekatolizację. W tym celu do Legnicy i Brzegu wprowadził jezu
itów15.
Ingerencję wychowanka jezuitów, cesarza Leopolda I w obsadzenie biskupstwa
wrocławskiego, widzimy w przypadku Franciszka Ludwika Pfalz-Rhein Neuburga (1683-1732)16. Biskup Franciszek Ludwik Neuburg dbał o rozwój życia zakon
nego w diecezji. Popierał jezuitów. Sprzyjał szkolnictwu. Odrzucił ugodę z Altranstadt zawartą w 1707 r. przez cesarza Józefa I (1705-1711) i króla szwedzkiego
Karola XII. Niezależnie od niego ugoda ta była realizowana na Śląsku. Według
niej katolicy musieli oddać ewangelikom 122 kościoły, zabrane po pokoju westfal
skim w księstwach: brzeskim, legnickim, oleśnickim, wołowskim i ziębickim. Po
nadto we wspomnianych księstwach cesarz Józef zobowiązywał się do całkowitej
tolerancji wobec luteran17. Cesarz wyraził też zgodę na budowę kościołów łaski
w Cieszynie, Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Kożuchowie, Miliczu i Żaganiu18.
" Historia Śląska, (red.) K. Maleczyński, t. 1, cz. 3. Wrocław - Warszawa - Kraków 1963, s. 348.
12J. Pater, Poczet biskupów..., s. 85.
13Zob. W. Bochnak, Religijne stowarzyszenia i bractwa katolików świeckich w diecezji wrocław
skiej od XVI w. do 1810 r., Wrocław 1983.
14J. Boras, Książęta piastowscy Śląska, Katowice 1978, s. 4 (...truncated)